PANDEMİ VE TİYATROSUZLUK


Marttan bu yana yaşamımıza dair ne kadar çok şey değiştiğini düşününce insanın başı dönüyor. Gündelik yaşamın, beklentilerimizin ve kaygılarımızın ne kadar farklılaştığını anlıyoruz. Sürecin en başında hiç beklenmeyen, tanımadığımız bir şeyin içinde olmanın şaşkınlığı içindeydik. Distopyaların verdiği heyecana benzeyen merakımız bir şekilde bizi ayakta tutuyordu. Rutinimizin değişmesi çok da odağımızda değildi. Fakat zaman geçtikçe yeni normal denilen bu düzeni sahiplenmenin ne kadar zor olduğunu hissetmeye başladık. Birçok insan için geri dönülmez kayıplar yaratan bu süreç, bir şekilde her şeyi bulanıklaştıran bir tecrübe gibi görünüyor. Devamlı olarak kaybedilen insanların sayısını duyarken, işini kaybeden insanların ve daha da zorlaşan hayat şartlarını dinlerken kendinle baş başasın. “Her gün otobüse, metroya, vapura binmiyorsun, dışarıya zorunda olmadıkça çıkmıyorsun, yani, şanslılardansın. Kendini izole etme ayrılacağına sahipsin. Peki, neden hayatında hiç hissetmediğin kadar kaygılı, mutsuz hissediyorsun?” diye sordum kendime. “Yorgun bir günün ardından gelmek istediğin yerde, evindesin. Neden bu kadar kaybolmuş hissediyorsun?” Bunu sormam için öncelikle biraz kendime gelmem gerekti elbette. Birçok kitap, yeni alışkanlıklar, tutulan günlükler, yapılan meditasyonlar ve sevdiklerime dökülen gözyaşlarının ardından biraz gözlerim açıldı. Sonra taşlar yerine oturmaya başladı.

Cevabı tiyatroyla olan ilişkimde buldum. Tiyatroyu neden bu kadar seviyorum? Aynılığımızın içinde farklı hikayelerin insanlarıyla tanıştırıyor bizi. Koca bir salonda aynı meseleyi sahiplenip üzülüyor, gülüyor, düşünüyoruz. Benliğimize sıkışmıyoruz. Ortak olana odaklanıyoruz. İnsan ne kadar kendini diğerlerinden ayırırsa o kadar sorun haline geliyor. Oysa, sorunlar başkalarının sorunlarını sahiplenince çözülüyor. Kendimi yorgun hissettiğim bir anımda bilinçsizce şöyle dedim: Kendimi düşünmekten çok yoruldum. Üzerine düşünmeden söylediğim bu cümlenin ne kadar doğru olduğunu çok sonra anladım. Gündelik hayatın içinde insanların içinde, tiyatro salonunda başkasına yöneldiğimizde kendimizi de iyileştiriyor. Daha önceden bir yazımda seyircinin tiyatrodaki yerini sormuştum. Şimdi daha net bir cevabı var zihnimde…

Ee öyleyse tiyatroya kavuşmanın yollarını aramak da güzel olur diye düşünüyorum:

·       Moda Sahnesi- Sahneden Naklen

Moda Sahnesini geçtiğimiz günlerde birçok oyunu Sahneden Naklen başlığı altında online olarak izlenebilir hale getirdi. Biletinizi alırken bilet fiyatını siz destek olmak istediğiniz tutara göre belirliyorsunuz. Bu kapsamda izleyebileceğiniz oyunlardan bazıları canlı yayın olarak satın alınıyor, bazıları ise bant yayın olarak erişilebiliyor. 13 Şubat’ta canlı konserine katılabileceğiniz Kardeş Türküler Konseri de seçenekler arasında! Babamı Kim Öldürdü, Yeni Bir Şarkı, Bütün Çılgınlar Sever Beni, Adalet, Sizsiniz, 1984- Büyük Gözaltı ve daha birçok oyuna Moda Sahnesi'nin sitesinden ulaşabilirsiniz.

Erişim için: Moda Sahnesi- Sahneden Naklen

·       Tiyatrolar.tv

Tiyatrolar.com tarafından kurulan Tiyatrolar.tv üzerinden oyunları kiralamak mümkün. Şu an için platform üzerinden Nihayet Makamı, Seni Seviyorum Türkiye, Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin, He-Go, Artık Bir Davan Var, Trom, Hizmetçiler, Ne Evet Ne Hayır oyunlarını izleyebilirsiniz. Kiraladığınız oyunlar 24 saatlik süreyle izlenebiliyor. Platform üzerinden 2 oyun izleme şansım oldu, ikisi de kayıt kalitesi açısından çok başarılıydı. Umarım içerikleri de gelecek günlerde genişletme şansları olur!

·       Youtube üzerinden izleyebileceğiniz oyunlar

Pandeminin başlangıcında İKSV Nazım'a Armağan oyununu youtube kanalı üzerinden yayınlamıştı.

Halen izlemediyseniz buradan ulaşabilirsiniz: Nazım'a Armağan

Ayrıca pandemi boyunca Genco Erkal da youtube kanalına geçmiş oyunlarını yüklemeye başlamıştı. Yalınayak Sokrates, Marx'ın Dönüşü, Bilgi Yarışması'na Genco Erkal'ın kanalından ulaşabilirsiniz:

Genco Erkal Youtube Kanalı

Bunun dışında tiyatro sahnelerine destek olmak isterseniz:

Moda Sahnesi'nin hazırladıkları Afiş Koleksiyonu'ndan imzalı afişleri satın alabilirsiniz: Moda Sahnesi Afiş Koleksiyonu

Dot Tiyatro, Türkiye'deki öncü tiyatro ekiplerinden biri şüphesiz. Hem seçtikleri oyunlar hem de uluslararası anlamda katıldıkları projelerle heyecan verici işler yapıyorlar. Yeni planları ise DotOrmanda'yı kurmak. Bu kapsamda bir destek projesi oluşturdular, DotOrmanda'yı kuranlardan olmak isterseniz: DotOrmanda

İçten gelen not: Geçtiğimiz aylarda Tiyatro.co’nun kurucularından Taha ile tiyatro üzerine Dördüncü Duvar podcast programında (DDX:S2E3) sohbet ettik. Dinlemek isterseniz: 

Spreaker için: https://www.spreaker.com/show/doerduencue-duvar

Spotify için: https://open.spotify.com/show/2nBnal76lzvJyDahu8lucY

İçten gelen not 2: Kuan - Dünya

Yorumlar

Popüler Yayınlar